Paylaş

SON BİR İŞSİZ GENÇ KALMAYINCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak, Alaplı’nın ekonomik ve istihdam alanında kalkınmasının reçetesi olarak gördükleri Alaplı OSB ve Islah OSB ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Son bir işsiz genç kalmayıncaya kadar ekibimizle birlikte Alaplı için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Göreve geldiğinden bu yana ilçedeki istihdama yönelik çalışmaları yakından takip eden bu konuda Ankara’da bakanlıklar ve milletvekilleri nezdinde girişimden bulunarak yoğun çaba harcayan Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak ve yönetimi ilçeyi ekonomik ve istihdam alanında ayağa kaldıracak projeleri hayata geçiriyor.   Alaplı OSB’ye şimdiye kadar altyapı ile birlikte 16 milyon yatırım yapıldığını kaydeden Ocak,”İlçemiz için önem arz eden   Organize sanayi bölgesin alt yapısı bildiğiniz gibi 3 Kasım 2016 tarihinde 5 milyon 925 bin lira bedelle ihale edilmiştir. Yüklenici firma Tekay İnşaat ile 9 Aralık 2016 tarihinde sözleşme imzalanmış olup firma 12 Aralıkta 9 iş makinesi ve 22 personelle çalışmalara başladı. İlçemiz tarihinin en büyük ve en önemli yatırımı olan OSB’de yağmur, kar, kış ve tüm olumsuz hava şartlarında alt yapı çalışmaları devam etmektedir. İlk iş olarak yol yapım çalışmalarına başlandı. Daha sonra yapılan yollara 68 bin metre kare kilitli parke taşı döşenecek. Sırasıyla Kiraz deresi ıslahı yapıldıktan sonra atık ve yağmur suyu inşaatı, bin 500 metre küplük su deposu ve içme suyu hattı düşeme işlemleri yapılacak” dedi.

ALAPLI OSB’DE PARSEL TAHSİSİ BAŞLADI

Alaplı’nın ekonomik ve istihdam alanında kalkınmasının reçetesi olarak gösterilen Alaplı OSB’de alt yapı inşaatı çalışmaları ile önemli bir aşama kaydedilirken, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak, müteşebbis heyetle yapılan toplantıda altyapı çalışmaları devam ederken parsel tahsisine başlama kararının alındığını söyledi.
Alaplı OSB’de parsel tahsisine başlandığını kaydeden Ocak, şunları söyledi: “ Alaplı Organize Sanayi Bölgesinin 1997 yılında yer seçimi ile başlayan uzun soluklu tarihinde önemli bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız.3 Kasım 2016 tarihinde altyapı ihalesi yapılan bölgemizin altyapı inşaat çalışmaları 13 Aralık 2016 tarihinde başlamış bulunup 30 Kasım 2017 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır. Müteşebbis heyetimiz 8 Şubat 2017 tarihinde yapmış olduğu toplantıda altyapı çalışmaları devam ederken parsel tahsisine başlama kararı almıştır. Toplam 773 bin 480 metrekare alanda 434 bin 574 m2 30 sanayi parselinden oluşan bölgemizde parsel büyüklükleri 6 bin ile 58 bin m2 arasında değişmektedir. İlçemizin ve bölgemizin gelişimine ve yaratılacak olan istihdam ile işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacak olan organize sanayi bölgemiz yatırımcılarını beklemektedir. Bölgemizde üretim faaliyetinde bulunmak isteyen yatırımcıları en kısa sürede bölge müdürlüğümüze davet ediyor ve ön talep formu ile müracaatlarını bekliyoruz” diye konuştu.

 

“İSTİHDAM İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Alaplı’da işsizlik sorunu büyük ölçüde çözeceklerini vurgulayan Ocak,  “ Alaplı OSB Alt yapı işlemleri 30 Kasım 2017 tarihinde tamamlanacak. 30 parsel olarak planlanan Alaplı OSB alanında yatırımcıların tesislerini kurmalarından sonra ilçe ve bölge halkından yaklaşık 2 bin kişilik bir istihdam katkısı sağlayacaktır. Kısaca Alaplı OSB ile ayağa kalkacaktır. Alaplı Çay boyu mevkisinde  yani Islah OSB alanında 20 ye yakın fabrika var. Bu alanda daha fazla fabrika kurulması ve mevcut fabrikaların kapasitelerinin artırılması için Islah OSB bir nimet.  Bu projemizde son aşamaya gelmiş durumda,  Biz mevcut sanayicimizi korumak ve kapasitesini artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

ESKİ ODA BAŞKANLARINA YÖNETİMLERE  TEŞEKKÜR

Alaplı TSO’da görev yapan tüm başkanlara ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Ocak, “Benden önce görev yapan tüm TSO başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Onlar odamızı bu noktalara getirdi, kiradan kendi binamıza kavuştuk.  Bizim de hedefimiz, hizmet aracı kazandırmak ilçede istihdam projelerini hayata geçirmek. Ses getirecek, bölgeye faydası olacak her türlü çalışmanın için birlik ve beraberlik içinde olacağız.  Yönetimimizle, meclisimizle, üyelerimizle eski başkan ve yöneticilerimizle el ele  Alaplı’ya ve bölgemize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yaz