Paylaş

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ZONGULDAK’TA

Toplam yatırım bedeli 136 trilyon olan 35 ayrı projenin toplu açılış törenine katılan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Karadeniz’in kıyısı olan Zonguldak’ın kömür dışındaki avantajları kullanamadığını söyledi.

Filyos limanının sadece alt yapısının proje bedeli 655 trilyon, üst yapı ile rakam tırmanıyor katrilyonu yakalıyor. Hedefimiz 2019 yılı ortasına kadar alt yapıyı bitirmek, üst yapıyı da yap işlet devret modeli ile kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktır. Limanın arkasında serbest bölge yer alacak. Limanın devreye girmesi ile 600 hektarlık bir alanda endüstri ve sanayi merkezi haline gelecek. Filyos limanı projesi bu bölgede tam 12 bin kişilik bir istihdamın oluşmasını temin edecektir. Tabi Zonguldak’a yaptığımız hizmetler sadece bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz 14 yılda şehrimize 14 katrilyon liralık yatırım yaptık”   Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi: “Zonguldak’ın altında kara kömür üstünde pırlanta gibi insanlar var. Zonguldak şehitler diyarıdır. Asker ve polis olarak son 2 yılda Zonguldak tam 16 şehit verdi. Zonguldak, Karadeniz’in kenarında yer almasına rağmen kömür dışındaki avantajını kullanamadı. Bu bölgeyi deniz ticareti merkezi olabilmesi için çeşitli projeler gerçekleştirilmişken maalesef bir türlü adımlar atılamadı. Zonguldak bana uzak değil. Rahmetli babam Rize’den çıkıp buraya buradan Sakarya ve İstanbul’a göç etmişti.

FİLYOS LİMANI PROJESİ

Batı Karadeniz’i cazibe haline getirecek bir proje için Başbakanlığım dönemimden beri uzun zamandır çalışıyorduk. Bu hayalimizi 2023 hayali olarak koyduk. Önümüze pek çok engel çıkmasına rağmen nihayet kazmayı vurduk. Filyos limanı projesinden bahsediyorum. Türkiye’nin 3’ncü büyük limanın inşasına başladık. Karadeniz’in çıkış kapısı olacak bu liman Marmara ve boğazların yükünü azaltarak önemli bir alternatif olacak. Demiryolu bağıyla buradan doğrudan güney illere ve orta doğuya ulaşım imkanı getiriyoruz.

ALT YAPISI 655 TRİLYON LİRA…

Filyos limanının sadece alt yapısının proje bedeli 655 trilyon, üst yapı ile rakam tırmanıyor katrilyonu yakalıyor. Hedefimiz 2019 yılı ortasına kadar alt yapıyı bitirmek, üst yapıyı da yap işlet devret modeli ile kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktır. Limanın arkasında serbest bölge yer alacak. Limanın devreye girmesi ile 600 hektarlık bir alanda endüstri ve sanayi merkezi haline gelecek.

FİLYOS 12 BİN KİŞİLİK BİR İSTAHDAM

Filyos limanı projesi bu bölgede tam 12 bin kişilik bir istihdamın oluşmasını temin edecektir. Tabi Zonguldak’a yaptığımız hizmetler sadece bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz 14 yılda şehrimize 14 katrilyon liralık yatırım yaptık. Ben buraya geldiğimden beri 3 bin, 3 bin 500 kişi aldım”

“BANA SLOGAN ATMAYIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki maden işçilerinin, “İşçi alınsın, üretim artsın” sloganları üzerine şu sözlerle cevap verdi: “Sloganik şeylerle konuşmamızı kesmeyin. Ben buraya geldiğimden bu yana 3 bin 3 bin 500 kişi aldım. Biz her şeyi düşünürken ülkenin menfaatini de düşüneceğiz. Olayı bazı fitne unsurlarının işin içine girmesiyle slogana dönüştürmeyeceğiz. 3500 kişiyi buraya alan benim. Bana slogan atmayın onu başkalarına yapın. Eleman almak ile üretim artmıyor. Her şeyi slogana dönüştürmeyeceğiz, bu ülke hepimizin. Hep birlikte bu ülkede ekmek sahibi olacağız. Eğitimde bin 400 yeni derslik 5 bin 400 yurt, 37 spor tesisi ile gençlerimizin önünü açtık. Sağlıkta 15 tesisin yatırımını tamamladık, 14’ü ile ilgili çalışmalar sürüyor, bunlardan biri de 400 yataklı Zonguldak Devlet Hastanesidir. Ulaşımda bölünmüş yol uzunluğunu geldiğimizde 22 kilometre biz bunu 177 kilometreye çıkarttık. Nereden, nereye. Yolların yanı sıra pek çok tünel ve köprü inşaa ederek coğrafyası zorlu bu topraklarda ulaşımı kolaylaştırdık.

ZONGULDAK VE EREĞLİ’YE ÇEVRE YOLU

Zonguldak ve Ereğli’ye birer çevre yolu kazandırılması ile ilgili çalışmalar sürüyor. Zonguldak’ta toplam yatırım bedeli 136 trilyon olan 35 ayrı projenin toplu açılışını yapıyoruz. Bunların içerisinde TOKİ’nin 556 konutu var, kapalı yüzme havuzu, kız imam hatip lisesi, dere ıslahı var.   “2 SANDIK GELECEK” Şimdi önümüzde 81 İl ile birlikte Zonguldak’ın da geleceğini aydınlatacak tarihi bir fırsat var, 16 Nisan’da sandığa gidip anayasa değişikliği için hazır mıyız? Bu değişiklik ile Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık makamlarını birleştirerek daha icracı bir yönetime sahip oluyor. Mecliste yasama yetkisini tamamen uhdesine alacağız. Bundan sonraki ilk seçimde aynı anda 2 sandık gelecek. Birinde Cumhurbaşkanını ve dolayısıyla onun kuracağı hükümeti seçeceğiz. Diğer sandıkta ise milletvekillerini belirleyeceğiz. Bu mesele parti meselesi değil. Bu mesele ülkemizin ve milletimizin bekasının meselesidir” “KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: “Sebebi ziyaretimiz iki noktada bir tanesi artık 15 yıllık AK Parti iktidarında gelenekselleşen büyük Türkiye yolculuğunda ülkemizi güçlü, daha güçlü Türkiye’ye taşıması için her geçen gün bu büyük bir zincire yenisini ekleyen açılışlardan biri. Laf üstüne laf değil taş üstüne taş koyuyoruz. Türkiye’yi ekonomik olarak özgürlükler olarak özgüven olarak daha da büyütmek için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok ve çok çalışıyoruz. Bu çerçevede Cumhurbaşkanımızın bize çizdiği bu istikamette daha da çok çalışacağız bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

“ÖZEL SEKTÖRDE BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM”

Yerli kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız dedik. Bunun başında ne var dedik değerli kömür var dedik. İnşallah tüm Türkiye üzerinde bir süreç başlattık bunun içinde Zonguldak ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Bunu bir kenara koyalım. Bunun ile ilgili çalışmayı yıl içerisinde Zonguldak ile paylaşacağız. Özellikle Türkiye’de her yıl geçtiğimiz 10 yıl ortalaması 44 milyar dolar enerji ithalatına para vermişiz. Peki enerji ithalatına bu kadar çok para harcayan ülke olarak yerli kaynaklarımızdan sonuna kadar faydalanmamız gerekir mi? Hem Zonguldak olmak üzere Türkiye’de Eskişehir, Afyon, Trakya, Konya, Soma, Çayıran bir çok bölgemizdeki yer kaynaklarımızı daha da iyi kullanabilmek için süreç başlattık. Özellikle Zonguldak’ta istihdam noktasında bir çalışma rödevans ile çalışan işçiler ile alakalı bir çalışma başlattık. Yaklaşık bin 500 kişiye yakın kişinin istihdamı ile ilgili süreci başlatıyoruz. Hem üretimi arttırmak hem güvenliği arttırmak hem Türkiye ekonomisine daha katkı yapmak. Sebebi ziyaretimizin ikinci hususu önemli, 16 Nisan’ın öneminin farkında mıyız? 16 Nisan, 15 Temmuz’un rövanşıdır”

 

Bir Yorum Yaz