Paylaş

FIRÇASIYLA BÖLGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde emekli öğretmen Aydın Yılmaz (71), bölgenin geçmişteki önemli resimlerini çizerek gelecek nesillere geçmişin güzelliklerini görsel olarak aktarıyor. Şimdiye kadar 100’ün üzerinde tablo yapan Yılmaz, 10. Sergisini açmaya hazırlanıyor.

Alaplı’ da emekli öğretmen Aydın Yılmaz(71), yöresel olarak yaptığı Alaplı ve Ereğli tabloları ile ilçenin ve  bölgenin tanıtımında büyük rol oynuyor. Resim yapmaya ilkokul yıllarda başladığını belirten Yılmaz, resim yapmanın haricinde şiir yazmayı sevdiğini ud, cümbüş çaldığını ve müziğe de yatkın olduğunu kaydetti. Şimdiye kadar birçok plaket ve teşekkür belgesi aldığını belirten Yılmaz, Alaplı ve Ereğli’nin 1950 yıllarındaki durumlarını gösteren tablolar yaptığını ve bu resimleri sergilediğini kaydetti.

Alaplı’nın taşbaşı mevkisinin 1965 yıllardaki resmini çizen Yılmaz, son olarak ilçenin fındık kültürünü anlatan fındık bahçesinde mola veren vatandaşlara yönelik çalışmayı tamamladı. Doğa ve deniz resimleri ile de dikkatleri çeken Yılmaz, aynı zamanda kara kalem çalışmaları ile de adından söz ettiriyor.

Resim yapmaya ilkokul çağlarında başladığını,  bölgeye ve yöreye ait fotoğraflardan yaralanarak resim çizdiğini belirten Yılmaz,” Ben eski yıllara ait tablolarımı o yöreye ait eski fotoğraflardan yararlanarak yapıyorum. Bundaki amacım, bundan 50-55 yıl önceki yerlerin sade güzelliklerini bu günümüz genç kuşaklarına görsel olarak aktarmaktır. Geçmişini tanımayanlar herhalde bulunduğu konumun kıymetini bilmeyeceklerdir. Benim çok yönlü olmam. Gördüğüm yada izlediğim her şeyi yapabilme yeteneğimdir. Örneğin, müzikle aram iyidir. Ud ve cümbüş çalarım, kendime göre şiirlerim vardır. Camilerde dekoratif süsleme ve hat yazıları yazarım. Alaplı’da 20’ye yakın caminin mihrap süslemesi bana aittir. Uzun yıllar eğitim hizmeti verdim. Tabela yazdım. Karikatürlerim var, yani benim için çözümsüzlük yok gibi bir şey. Şimdiye kadar karakalem portre çalışmalarım hariç yüzlerce tablom olmuştur. Bunların bir kısmı bazı arkadaşlarımda kaldı” dedi.

 

Bir Yorum Yaz