Paylaş

5 YILDIR EKONOMİK KAYIP

Türkiye’nin en büyük barınaklarından biri olma özelliği taşıyan Alaplı Balıkçı Barınağının girişinin kumla dolması sonucu 5 yıldan beri tekneler giriş ve çıkış yapamıyor.

Alaplı ilçesinde DLH tarafından 1995 yılında ihalesi yapılarak yapımına başlanan ve 11 yılda yapımı tamamlanan ve Türkiye’nin en büyük barınaklardan biri olma özelliğini taşıyan Alaplı Balıkçı Barınağı girişinin kumla dolması sonucu şimdilere girişi ve çıkışı olmayan barınak olarak anılmaya başlandı.

Şimdiye kadar barınağın temizlenmesi yönünde yapılan girişimler sonuç vermezken, her yıl ilçe ekonomisine önemli kayıplar veren balıkçı barınağının bir an önce temizlenmesi için bölge milletvekillerinden somut adımlar atmaları bekleniyor.

Barınağın girişinin kumla dolması nedenliye büyük teknelerin barınağa giriş yapamadığını öne süren balıkçılar, “2006 yılında hizmete açılan balıkçı barınağımız, Türkiye’nin en büyük barınaklardan biri olma özelliğini taşıyor. Ama maalesef girişinin kumla dolması sonucu barınağa yaklaşık 5 yıldan beri büyük tekneler barınağa giriş yapamıyor. Bu nedenle barınak içinde teknelerimiz her balık sezonu öncesi mahsur kalıyor. Bunun yanı sıra barınak ilk açıldığı yıllarda bölgemize ve ilçemize ekonomik anlamda büyük bir katkı sağlıyordu. Dışarıdan gelen büyük balıkçı tekneleri Alaplı balıkçı barınağını tercih ediyor. İlçe de konaklayan balıkçı teknelerinde çalışanlar ilçemizden alışverişlerini yaparak esnafımıza katkı sağlıyordu. Ama şu anki durumda barınak kaderine terk edilmiş durumda biz bir an önce tarak gemisi ile barınağın temizlenmesini istiyoruz.  Bu konuda başta bölge milletvekillerimizden yeni balık sezonuna kadar barınağın temizlenmesi yönünde çalışma başlatmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştular.

 

Bir Yorum Yaz