Paylaş

ÇATUROĞLU’DAN , BÜYÜKUZUN’A ZİYARET

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Zonguldak Merkezde Havza-i Fehmiye Kanunundan kaynaklanan mülkiyet sorunu, Kdz.Ereğli ve Çaycuma’da eğitim amaçlı kullanılacak arsaların tahsisi ve Tersaneler Yönetmeliği konularını görüşmek üzere Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun’u ziyaret ettiğini belirtti.

Milletvekili Çaturoğlu yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Daha önce Milli EmlakGenel MüdürüBüyükuzun’ayaptığımziyaretimde Havza-i Fehmiye Kanunundan kaynaklanan mülkiyet sorununu görüşmüş ve yeniden bir inceleme yapılmasını talep etmiştim. Dün yaptığım ziyarette konu tekrar gündeme getirdim ve Sayın Büyükuzun Zonguldak’a teknik bir heyet göndererek inceleme yaptırdığını ve raporun sonucunu beklediklerini ifade ettiler. Sorunun çözülmesi için ilgili kurumlarda girişimlerimiz devam edecektir.

Ayrıca, dünkü görüşmemizde, Kdz.Ereğli ve Çaycuma’da bulunan arsaların okul yapımı için tahsisini ve tersaneler yönetmeliğini görüştüm. Kdz.Ereğli ve Çaycuma ilçelerimizde okul yapılması için tespit edilen yerlerin üzerinde çalışma yaptık ve Kdz.Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz arsanın takas yoluyla tahsis edilmesi için talepte bulunacaklar. Çaycuma İlçemizde ise hazineye ait olup imar planında lise, ilköğretim, park, yol ve konut alanı olarak ayrılan 7.115 metrekare arsanın Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmesi talebimiz olumlu değerlendirildi ve Başbakanlığa göndereceklerini belirttiler. Bizde tahsis konusunu Başbakanlıktan takip ederek en kısa zamanda sonuçlanmasını sağlamış olacağız.

Diğer taraftan Milli Emlak tarafından tersane faaliyeti yapılması için tahsis edilen yerlerin, değişik faaliyetlerde de kullanılmasına imkanverecek şekilde düzenlemeyi içeren Tersaneler Yönetmeliğinde değişiklik yapılması konusunu görüştük ve yönetmelik değişikliğine son şeklini vererek Maliye Bakanına arz ettiklerini belirttiler. Yönetmelik değişikliğinin biran önceyürürlüğe girmesini sağlamak için önümüzdeki hafta Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ile bir görüşme yapacağım.

İlimizin sorunlarına yakın ilgi ve alaka gösteren Milli Emlak genel Müdürü Tufan Büyükuzun’a teşekkür ediyorum.

 

Bir Yorum Yaz