Paylaş

O ALAPLI’NIN SANAT GURURU

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde 15 Nisan 2015 Tarihinde “İçimdeki Fırtınalar” adlı şiir kitabıyla sanat camiasında adından başarıyla bahsedilen Şair Nermin Karakaya’nın 2 şiiri Bestekar ve Ses Sanatçısı Fuat Bahçeci tarafından türkü bestelendi.

Kısa bir süre önce Adana’da yayınlanan Güney Havadis Gazetesi tarafından “Yılın En Başarılı Ünlü Yazarı ve Şairi” seçilen Alaplı’nın eğitim, sanat ve kültürel anlamda medarı iftiharı Nermin Karakaya başarıları ve aldığı ödüllerle Alaplı ve Zonguldak’ın gururu oldu.

15 Nisan 2015 Tarihinde “İçimdeki Fırtınalar” adlı şiir kitabıyla sanat camiasında adından başarıyla bahsedilen Şair Nermin Karakaya’nın 2 şiiri Bestekar ve Ses Sanatçısı Fuat Bahçeci tarafından türkü bestelendi.

Bestekar ve ses sanatçısı Fuat Bahçeci ‘nin “Şiirden Tele” Gönülden Dile Beste Antolojsi-1 adlı ,toplam 120 eserden oluşan, dünyanın dört bir yanından katılımcıları olan, Türkiye’nin ilki olma özelliği taşıyan projenin lansman ve buluşma gecesi düzenleniyor.

Şair Nermin Karakaya’nın da 2 şiirinin bestelendiği albüm  25 Şubat 2017 tarihinde müzik marketlerde yerini alacak.

Fuat Bahçeci’nin “Şiirden Tele” Gönülden Dile Beste Antolojsi-1 adlı albümünde yer alan şair ve söz yazarlarının buluşma gecesi ise 26 Şubat 2017 Pazar günü İstanbul Anadolum Türkü Evi’nde gerçekleştirilecek. 2 şiiri bestelenip türküsü bu albümde yer alan Şair Nermin Karakaya’da bu geceye katılacak.

Mutluluğunu bizlerle paylaşan Şair Nermin Karakaya, özgeçmişiyle ilgili şu bilgilere yer verdi:

“1950 yılında Kdz.Ereğli’de dünyaya geldim.Daha okul çağlarında şiire ve müziğe karşı ilgim vardı. 18 yaşında evlendim ve 2 kızım bir oğlum dünyaya geldi.Dört yıl akşam kız sanat okuluna giderek dikiş ve nakış belgelerine sahip oldum. Zonguldak’ta açılan bir sınava girerek usta öğretici olmaya hak kazandım. Halk Eğitimi merkezinde kurs öğretmeni olarak göreve başladım. Öğrencilerimin el becerilerini sergiler açarak halkın beğenilerine sundum. Sivil toplum örgütlerinde yönetici ve başkanlık yaptım. Geçen zaman içerisinde üç çocuğumun da eğitimlerini tamamlayıp hayata ilk adımlarını atmalarına destek olmaya çalıştım.çocuklarımı büyütürken yıllarımı verdiğim Terzilik mesleğini küçük bir dükkan açarak sürdürdüm. Serdem Dikimevi ismiyle gelinlik ve kına folklor kıyafetleri diktik. Elemanlarımızla kuaförlük belgesi alarak gelin saçını da yapıyorduk. 2014 yılında eşimi kalp krizi sonucu kaybettim. Yalnızlığımı şiirlerimin satırlarında yaşattım. 15.04.2015 yılında İçimdeki Fırtınalar isimli şiir kitabı çıkarttım. Denizli’de okutulaman kızlar organizasyonunda bulundum şiir okudum, festivaller derken, bu arada Alaplı Türk Sanat Müziği Korosundaydım, solo yapıyordum. Allah nasih etti Alaplı Kültür Sanat Derneği kurarak başkanlık nasip oldu. Amacımız Alaplı’ya bir müze ve Sanat Sokağı yapabilmek. Bu arada Belediye Başkanımız Nuri Tekin’de her zaman yanımızda, aynı zamanda eşi ve kendisi üyemiz, oy kullanarak bizleri onurlandırdı. Alaplı Kültür ve Sanat Derneği şuan Halk Eğitimi Merkezi destekli nakış kursu veriyorum ve Halk Oyunları başladı. Bağlama ve keman kurslarımızda yakında başlayacak.”

 

Bir Yorum Yaz