Paylaş

O VE EKİBİ ESNAFIN HER ZAMAN YANINDA

Alaplı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Gelgeç ve yönetimi üyelere daha iyi hizmet sunmak için çeşitli projeler üretirken,  esnaflar arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmaya yönelik kahvaltı programlarının yanı sıra düzenlediği girişimcilik kursları ile istihdama katkı sağlıyor.

9 Şubat 2014 tarihinde yapılan kongrede Alaplı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına seçilen Muharrem Gelgeç ve oda yönetimi 3 yıldan beri başlattığı değişim hareketi sayesinde ilçede bir çok ilkler imza attı. Ekibiyle ile birlikte Oda üyelerine en iyi hizmeti sunmak için kolları sıvayan Gelgeç, 3 yıllık süre zarfında çok önemli çalışmalara imza attı. Gelgeç, sırasıyla oda üyelerine sağlık indirimi, eğitim indirimi, seyahat indirimi anlaşmaları imzalayarak her zaman esnafın yanında olduğunu göstermiş oldu.

GİRİŞİMCİLİK KURSU İKİNCİ ETABI BAŞLADI

Alaplı ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Gelgeç, İŞKUR ve KOSGEB tarafından desteklenen Uygulamalı Yeni Girişimcilik Eğitim Kursu’nun ikinci etabına başladığını söyledi.

İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Kursunun ilk grubunda 25 kursiyeri belge sahibi yaptıklarını belirten Gelgeç; “İşsizliğin en büyük çaresi girişimciliktir. Daha önce gerçekleştirdiğimiz girişimcilik kursunda 25 girişimci kursiyerimize eğitim sonunda belgelerini teslim ettik.  Onlarca başvurunun olduğu kursun ikinci grubu ise eğitim 7 Şubat 2017 itibariyle başladı. Alaplı Ziraat Odası Eğitim salonunda başlayan girişimcilik kursuna 25 kursiyer katılıyor. Girişimcilik eğitimine katılan kursiyerler kurs sonunda Kosgebin 50 bin TL ye kadar olan hibe desteğinden faydalanabileceklerdir. Kosgeb tarafından girişimci adayların yaptıkları uygun harcamalara Erkeklerde % 70 Bayanlarda  % 90’nı hibe olarak verilecektir. Ayrıca yükümlükleri yerine getiren girişimcilere de faizsiz 100 bin lira kredi imkanı sağlanacak.  25 girişimci adayının 32 ders saati sürecek kurs sonunda kursiyerlere belgeleri verilecektir. Kurslar Kosgeb uzmanı,  Yrd. Doç.Dr. Mehmet Fatih Dinçer tarafından verilmektedir” dedi.

ALIŞVERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN YAP ESNAFINA SAHİP ÇIK!

Oda olarak “Yerel Esnafına Sahip Çık” projesi başlattıklarını belirten Gelgeç, ilçede büyük marketlerin hızla çoğaldığını ifade ederek, bunun sonucunda küçük esnafın maddi olarak zor günler geçirdiğini söyledi.
Yerel esnafa destek vermek için İlçe genelinde kampanya başlattıklarını ifade eden Gelgeç, şöyle konuştu: “Halkının alışverişini yerel esnaftan yapmalarını istiyoruz. İyi günümüzde, düğünümüzde ve cenazemizde bizimle olan, kimi zaman evimizin anahtarını hatta çocuğumuzu ’biraz burada oyalansın’ diye emanet ettiğimiz yerel esnafımızın ayakta durabilmesi ve geçimini sürdürebilmesi için destek olmak zorundayız. Bizler her zaman esnaflarımızın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Başlattığımız kampanyayla vatandaşlarımız duyarlılık göstererek ilçe esnafımıza sahip çıkacağına inancımız tamdır. Unutulmasın ki, ülkemizde esnaf ve sanatkar yok olursa, ülke ekonomimizin bel kemiği kırılmış olur. Bu konuda duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

TÜM ODA ÜYELERİNE YÖNELİK KAYNAŞMA KAHVALTISI

Oda olarak geleneksel hale getirilen üyelere yönelik birlik, beraberlik, dayanışma ve kaynaşma kahvaltısının geçen yıl 3. üncüsünü rekor katılımla gerçekleştiren Gelgeç ve yönetimi esnaflar arasındaki kaynaşma ve dayanışmayı en üst seviyelere çıkardı.

Göreve geldikleri günden bu yana esnafların sorunlarının çözümü noktasında ellerinden gelen mücadeleyi gösterdiklerini söyledi. Bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini belirten Gelgeç,” Bu tür etkinliklerimizi daha geniş katılımlı olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Biz oda olarak her zaman esnafımızın yanında olduk. Onların sorunlarını gücümüz yettiği kadar çözmeye çalıştık. Esnafımızın işini çözmek için sonuna kadar mücadele ediyoruz etmeye de devam edeceğiz” dedi.

ODA ÜYELERİNE SEYAHAT İNDİRİMİ “”

Alaplı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına aday olan Muharrem Gelgeç , esnaflara yüzde indirimli seyahat etme sözleşmesi imzaladıklarını belirterek, “Esnaf ve birinci derecedeki yakınları mutlaka şehirler arası yolculuğa çıkıyorlar. Bizde oda olarak bunu Alaplı Şehirler arası Otobüs Terminalinde çalışan firmalarla görüşerek yüzde 20 indirimli bilet alma sözleşmesi yaptık. Esnafımız ve birinci derecedeki yakınlarına indirim sağlamış olduk” dedi.

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI NA DESTEK

Alaplı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Gelgeç ve yönetimi göreve gelir gelmez oda tarihinde  ilk kez kan bağışı kampanyası gerçekleştirdi.  Yılda iki kez olmak üzere kan bağışına destek veren oda yönetimi geleneksel hale getirdiği  kan bağışı kampanyalarında hedeflerinin üzerine çıktı.

TÜRKİYE DE İLK KEZ ALAPLI’DA SİMÜLATÖRLÜ İŞ MAKİNESİ KURSU AÇTI”

Alaplı Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Alaplı Mesleki Eğitim Merkezi, işbirliğinde Türkiye ’de ilk defa simülatörlü iş makinesi kursu açtıklarını belirten Gelgeç,”Alaplı Mesleki Eğitim Merkezi ile Alaplı Esnaf Sanatkarlar Odası işbirliği ile beraber Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına sunduğumuz ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülen ‘Profesyonel Operatörlük İçin Simülatörlü Eğitim Doğru Seçim’ adlı proje sınıfının açılışını yaptık. 3 haftalık ve toplam ,72 saatlik dersin ardından , sınavlardan başarılı olan kursiyerlere iş makinesi operatörlüğü belgesi verildi” dedi.

 

Bir Yorum Yaz