Paylaş

ÇEVRE KİRLENMESİN DİYE, BAKIN NE YAPTI?

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde ikamet eden özel sektörden emekli 54 yaşındaki Ali Karakız, kestane fideleri yerine çevre kirlenmesin diye bir yıldan bu yana topladığı atık plastik ambalaj bantlarından el yapımı sepet imal ediyor.

Alaplı’da 54 yaşındaki özel sektörden emekli Ali Karakız, işyerlerinden ve firmalardan topladığı atık plastik ambalaj bantlarından kendi evinde çit, yufka, Pazar ve hediyelik sepetler imal ediyor. Bir yıldan beri yaklaşık 100 adet sepet imal ettiğini belirten Karakız, amacının sepet yapımında kestane fidesi kullanmak yerine plastik ambalaj bandı atıklarının değerlendirmek ve plastik ürünlerin çevreye verdiği zararı önlemek olduğunu söyledi.

Atık plastik ambalaj bantlarını işyerleri ve firmalardan temin ettiğini belirten Karakız, “ Bir yıldan beri firmalar ve işyerlerinden topladığım atık plastik ambalaj bantları ile çit, yufka, Pazar ve hediyelik sepetler yapıyorum. Benim için işin maddi boyutundan önce sepet yapımında kullanılan kestane fidelerinin zarar görmemesi ve bunun yerine atık  plastik ambalaj bantlarını kullanarak çevreye verdiği zararın önüne geçmektir. Şimdiye kadar yaklaşık 100 adet sepet yaptım.  Bu sepetlerin çoğunu arkadaşlarıma hediye ettim. Yaptığım sepetlerden şimdiye kadar hiç şikayet almadım” dedi.

Alaplı Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Oğuz’da kestane fideleri ve çevreye duyarlılığından dolayı Ali Karakız’a teşekkür etti.  Kendisine dernek olarak her zaman destek olacaklarını kaydetti.

Bir Yorum Yaz