Paylaş

E-ATIK TOPLAYAN TEK BELEDİYE

Batı Karadeniz Bölgesi’nin tek belediyesi olarak elektrikli ve elektronik eşya atığı toplayarak ülke ekonomisine kazandıran Karadeniz Ereğli Belediyesi, ülke genelinde e-atık toplayan ilk 50 belediye arasındaki yerini koruyor.

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde ilçenin bazı noktalarında oluşturulan ve e-atık olarak bilinen Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Toplama Merkezi’ne toplanan atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği firmaya teslim edilerek, geri dönüşüme kazandırılıyor.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın talimatıyla 6 farklı gruptan e-atıkların toplandığını vurgulayan Temizlik İşleri Müdürü Namık Şahin, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

“Belediye olarak amacımız, ilçemizde çöpe giden ve atık olarak adlandırılan elektrikli ve elektronik eşyaları, ülkemize geri kazandırmak. İlçe halkımızdan, evlerinde, işyerlerinde veya kamusal alanda kullanılma ömrünü tamamlamış ve hurda olarak gördükleri malzemeleri bizlere getiriyor yada bizzat biz gidip alıyoruz.

Bunlar klima, beyaz eşya, televizyon, PC ve PC monitörleri, elektrikli ev aletleri, aydınlatma araçları, elektronik oyuncaklar, tıbbi cihazlar, izleme ölçme ve kontrol aletlerinden oluşan e-atıklardır.

Elektrikli ve elektronik eşya atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sürdürülebilir çevre bilincinin yayılması amacıyla okullarımızda 4 Kasım-30 Aralık 2016 tarihleri arasında ‘E-Atık Geri Dönüşüm Kampanyası’ düzenledik ve kampanya sonucu okullarımızdan 2,5 ton e-atık topladık. Bu yılda yaklaşık 3 ton e-atık Atık Getirme Merkezimizden geri dönüşüm tesisine gönderildi.”

Bir Yorum Yaz