Paylaş

AĞZI KAPALI BARINAK EKONOMİK KAYIP

Türkiye’nin en büyük barınaklarından biri olma özelliği taşıyan Alaplı Balıkçı Barınağının girişinin kumla dolması sonucu 5 yıldan beri tekneler giriş ve çıkış yapamaması ilçe ekonomisine önemli kayıplar veriyor. Geçtiğimiz Kasım ve Aralık ayında palamut ve hamsi bereketi yaşanırken Alaplı Balıkçı Barınağının ağzının kapalı olması nedeniyle yüzlerce balıkçı gemisi ve tırlar Kdz. Ereğli’ye akın etti. Karadenizli balıkçılar ve balık nakil araçları ise Kdz. Ereğli ekonomisine önemli katma değer sağladı.

Alaplı’da 2016 yılında gündemi meşgul eden sosyal medya ve basın tarafından sıkça dile getirilen Alaplı Balıkçı Barınağının ağzının açılması ile ilgili henüz bir çalışma başlatılmazken, 2017 yılında çalışma başlatılması beklenen barınağın  ağzının kumla dolması sonucu 5 yıldan beri teknelerin  giriş ve çıkış yapamaması sonucu ekonomik anlamda Alaplı kaybetmeye devam ediyor. Kasım- Aralık 2016 tarihlerinde palamut ve ardından hamsi bereketi yaşanan Kdz. Ereğli ve Alaplı açıklarına Karadenizli balıkçılar akın etti. Barınağın kapalı olması sonucu Kdz. Ereğli ve tersaneler bölgesine demir atan balıkçılar ve tırlar Kdz. Ereğli ekonomisine önemli katma değer sağlarken, Alaplı yine ekonomik olarak kaybetti.

Bir dönem ilçe ekonomisine önemli katkı sağlayan Fırıncısı, lokantacısı, pastanecisi, berberi, giyimcisi, manavı, kasabı ve her türlü esnafın faydalandığını ve Alaplı halkının balığa doyduğu barınağın eski günlerine dönmesi için bir an önce barınağın temizlenerek bir daha kapanmaması için gerekli önlemlerin alınması ve çalışma başlatılması bekleniyor.

Bir Yorum Yaz