Paylaş

ÇATUROĞLU, ALMANYA ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, 25-29 Nisan 2016 tarihleri arasında gittiği Almanya ziyaretini değerlendirdi.

Ziyaret ile ilgili bilgiler veren Çaturoğlu,şunları kaydetti: “Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası, Avrupa Zonguldaklılar Derneği, Avrupa Türk Demokratlar Birliği ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Türkiye Araştırmalar Vakfı Merkezinin davetlisi olarak 25-29 Nisan 2016 tarihleri arasında Almanya ziyareti gerçekleştirdik.

Ziyaretin ilk durağı 26 Nisan Salı günü dünyanın en büyük fuarı olan Hannover Messe oldu. Fuarda 150 civarında Türk firması, Ticaret Odaları vs. stant açmıştı. Ayrıca çok sayıda Türkiye’den fuar için gelen ziyaretçiler vardı. Bunu katılımcı firmalar kadar önemsiyoruz. Fuar kapsamında Alaplı ve Devrek TSO yetkilileri ile birlikte Hannover Ticaret odası ile bir toplantı yaptık. Onları Zonguldak ilimize yatırım yapamaya davet ettik. Hannover Ticaret Odası Doğu ve Orta Avrupa Bölgesel Müdürü Reinhard Wagner “Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ifade ederek sizlerleiş yapmayı daha çok tercih ederiz” dedi. Bunun altını çizmek istiyoruz.

27 Nisan Çarşamba günü ilk olarak saat 13:00’de Hannover’e yaklaşık 350 km uzaklıkta bulunan Essen kentinde Başkonsolosumuz Mustafa Kemal Basa ile (Bölgede yaşayan Türkiye menşeli vatandaşlarımızın sorunlarını ihtiva eden) bir görüşme yaptık.Toplantıya Alaplı Ticaret Odası heyeti katıldı.

Daha sonra Merkezi Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin Essen kentinde bulunan Essen-Disburg Üniversitesine bağlı bir Enstitü olan Türkiye Araştırmaları Merkezi Vakfı Türkiye Koordinatörü Gülay Kızılocak’ın 25 Nisan tarihli daveti üzerine Vakfa bir ziyaret gerçekleştirdik. Gülay hanım Vakfın faaliyetleri ile Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerinin konumları üzerine detaylı bilgi verdi. Bu konuda yapmış oldukları projeleri anlattı.

Biz,Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin Ruhr Havzası ile Zonguldak Bölgesinin aynı kaderli iki bölge olduğunu, Zonguldak Bölgesi için bir vizyon proje yapılarak belirli sektörlere bağımlılığın azaltılarak ekonomikçeşitliliğinin artırılması, üniversitelerin geliştirilmesi, turizm faaliyetlerinin arttırılması, kültür ve sanat kurumlarının etkinleştirilmesi ve arttırılmasılojistik, enerji, teknopark, iş ve ticaret merkezleri ile ticaret sektörünün geliştirilmesi konularında projeler yapılması ve bu projelere vakıf olarak destek olunması noktasında ilkesel olarak mutabık kalınmıştır.Bundan sonraki toplantılara BAKKA Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Bülent Ecevit Üniversitesinin de davet edilmesine karar verildi.

Buradaki toplantıya; Alaplı Ticaret Odası Başkanı Recep Ocak ve Alaplı heyeti, Devrek Ticaret Odası Başkanı Ertan Civak ve Devrek Heyeti, Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak ve Yönetim Kurulu üyeleri, Yabancılar Meclisi Üyesi Muhammet Balaban, UETD Avrupa Türk Demokratlar Birliği Gelsenkirshen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş ve UETD üyeleri, Zonguldaklı hemşehrilerimiz ve vakıf yetkilileri katıldı.

Buradan Köln şehrinde bulunan UETD Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Genel Merkezine bir ziyarette bulunduk ve UETD Genel Sekreteri Bülent Bilgi ve diğer Yönetim Kurulu üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdik.Toplantıda karşılıklı fikir alışverişinden sonra Bülent Bey “Türk İşadamlarının Avrupalı şirketleri satın almaları önerisi tartışılmış ve olumlu bulunmuştur. Çünkü bir şirket satın alındığında onun kültürü, bilgi birikimi ve müşteri potansiyeli de satın alınmaktadır. Bu ise yeni şirket kurmaktan çok çok daha iyidir. Bilindiği gibi kuşak çatışması sonucu Avrupa’da her yıl binlerce şirket el değiştirmekte veya kapanmaktadır.

Bu toplantıya;UETD Gelsenkirshen şube başkanı Erol Yukarıbaş,Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak ve Alaplı heyeti,Zonguldaklı hemşehrilerimiz ve UETD üyeleri katıldı.

Bu ziyaret kapsamında ayrıca Hannover,Essen,Köln,Hamburg ve Bremen şehirlerinde yaşayan Zonguldaklı hemşehrilerimiz ile hasbihal ettik.Onların istek ve sorunlarına çözüm bulmaya çalıştık.

Oldukça verimli geçen bu ziyaret esnasında bize yardımcı olan Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim”

 

Bir Yorum Yaz