Paylaş

TEKİN, KABOTAJ BAYRAMINI KUTLADI

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Belediye Başkan Nuri Tekin, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.


Deniz ve karasuların Türkiye için büyük önem taşıdığını ve  Kabotaj Kanunu ile ‘egemenlik’ vurgusu yapan Tekin, şunları kaydetti:
“Ülkemiz denizlerimiz üzerindeki egemenlik hakkına her zaman büyük önem vermiş ve bunu uluslar arası anlaşmalar ve kanunlarla da teminat altına almıştır.
20 Nisan 1926 yılında kabul edilerek, 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile ülkemizin kara sularındaki egemenliği tescillenmiştir. Denizcilik sektörümüzün daha da geliştirilmesi, ülkemizin kalkınmasına da çok olumlu katkılarda bulunacaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk de, ‘Denizciliği, Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözleriyle, denizciliğin önemine ve ulusal kalkınmaya katkılarına işaret etmiştir.
Bu duygularla, Kabotaj Kanunu ile denizlerimizdeki egemenliğimizi tescilleyen ejdadımızı şükranla anıyor, tüm denizcilerimizin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum.”

 

Bir Yorum Yaz